Sprzątanie odpadów poremontowych można wykonać na dwa sposoby: do worków BIG BAG lub kontenerów stawianych na określony czas w miejscu prac. Który sposób lepiej sprawdzi się i w jakich warunkach?
Worki na gruz typu BIG BAG
Czym są worki BIG BAG? Są to elastyczne worki o pojemności 1,5m3 i 2 ton ładowności. Można do nich ładować wszelkiego rodzaju odpadki, m.in.:
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- odpady komunalne w postaci wykładzin, dywanów itp.,
- złom,
- gruz oraz inne odpady powstałe po remoncie,
- odpady segregowane jak makulatura, folia itp.,
- odpady biodegradowalne jak liście, trawa i gałęzie,
- szmaty, ubrania,
- papa i inne odpady rozbiórkowe
Dla kogo BIG BAG?
Nie każdy może sobie pozwolić ze względu na brak miejsca na postawienie kontenera. Wtedy warto zaopatrzyć się w worki na gruz BIG BAG. Jaka jest ich specyfikacja i przeznaczenie?
Kiedy dokonujemy demontażu, wyburzeń lub prac remontowych świetnie sprawdzą się worki BIG BAG. Nie wymagają one specjalnych pozwoleń w przeciwieństwie do kontenerów na odpadki. Nie dotyczą ich także ograniczenia czasowe i wymagają znacznie mniej miejsca od stalowych kontenerów.
Kolejnym plusem jest to, że nie trzeba na nie czekać. Zamówione często trafiają we wskazany adres jeszcze tego samego dnia.
Worki na odpady BIG BAG: kiedy zamówić?
Worki propylenowe, bo z takiego materiału są wykonane, warto zamówić przy wszelkich pracach remontowych. Można taki worek zakupić, ale wtedy trzeba organizować specjalną utylizację odpadów. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest zamówienie takiego worka u specjalnej, doświadczonej i zaufanej firmy, która zajmie się także jego odbiorem, a następnie utylizacją odpadów budowlanych.
Worki są świetnym rozwiązaniem, kiedy nie dysponujemy dużą powierzchnią i nie chcemy mieć ograniczeń czasowych załadunku – nie jest to jedynie tydzień, jak w przypadku kontenera i nie wymagają one specjalnych pozwoleń.
Kontener na gruz: kiedy zamówić?
Przy wielkich budowach warto pomyśleć jednak o kontenerze. Mam on większą ładowność od worków, jednak, jak pisaliśmy wyżej, na jego postawienie musimy mieć specjalne pozwolenie i trwa jedynie ono tydzień, co skraca możliwość załadunku. Taki sposób jest także znacznie droższy od worków BIG BAG, więc jedynie w konkretnych sytuacjach to rozwiązanie będzie wygodniejsze.